Ogólnopolski Dzień Profilaktyki Grypy. - GRYPA TO REALNE ZAGROŻENIE

 (link otworzy duże zdjęcie)

GRYPA TO REALNE ZAGROŻENIE

 

W związku ze zbliżającym się Ogólnopolskim Dniem Profilaktyki Grypy, obchodzonym
co roku 01 października, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Olecku przypomina o korzyściach związanych ze szczepieniami ochronnymi przeciw grypie wśród dzieci, osób starszych oraz przewlekle chorych. Jak wskazują eksperci zapobieganie grypie chroni przed jej poważnymi powikłaniami sercowo-naczyniowymi oraz ze strony układu oddechowego, a także pozwala uniknąć kosztów, jakie generuje ta choroba.

Od 1 września 2017 r. do końca marca 2018 r. odnotowano w naszym kraju około 4,4 mln zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. W poprzednim sezonie grypowym w tym samym okresie zarejestrowano 4,8 mln takich przypadków. W ostatnim sezonie z powodu grypy trafiło  do szpitala 15 363 osób. W tym samym okresie odnotowano 37 zgonów z powodu powikłań pogrypowych (w całym sezonie 2016/2017 było 25 przypadków śmiertelnych).

Grypa jest chorobą, która szybko się rozprzestrzenia i jest wywoływana przez wiele różnych szczepów wirusa, które mogą zmieniać się każdego roku. Łatwo się one namnażają i przenoszą z jednej osoby na drugą. Do zakażenia dochodzi zwykle drogą kropelkową, gdy chory kaszle  i kicha, ale również pośrednio, gdy wydzieliny układu oddechowego dostają się na ręce, chusteczki itp. Największe ryzyko zachorowania na grypę występuje podczas zimnych miesięcy między październikiem i marcem. Okres wylęgania grypy wynosi kilka dni, dlatego w przypadku ekspozycji na wirus grypy bezpośrednio przed lub po szczepieniu, nadal jest możliwe zachorowanie. Szczepionka jest zgodna z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia oraz z zaleceniami Unii Europejskiej na dany sezon. Wirus grypy jest inaktywowany, żaden ze składników szczepionki nie może wywołać grypy. Jednak nie chroni ona przed przeziębieniem!

Szczepienie przeciw grypie ze wskazań epidemiologicznych jest zalecane wszystkim osobom od ukończenia 6 miesiąca życia, a w szczególności:

1) zdrowym dzieciom i młodzieży w wieku od ukończenia 6 miesiąca życia do 18 roku życia;

2) osobom w wieku powyżej 55 lat;

3) osobom mającym bliski kontakt zawodowy lub rodzinny z dziećmi w wieku poniżej 6 miesiąca życia oraz z osobami w wieku podeszłym lub przewlekle chorymi;

4) pracownikom ochrony zdrowia (personel medyczny i administracyjny), szkół, handlu, transportu, funkcjonariuszom publicznym (policja, wojsko, straż graniczna, straż pożarna).

W minionym sezonie grypowym 2017/2018 dominowały zakażenia wywołane przez wirusy grypy typu B. W naszym kraju przypadało na ten typ wirusa 71,1% infekcji grypowych. Z tego powodu bardziej skuteczna była szczepionka tzw. czterowalentna niż trójskładnikowa. Także w bieżącym sezonie 2018/2019 producenci wprowadzili na polski rynek szczepionkę czteroskładnikową. Zapewnia ona wyższą ochronę przed wirusem grypy w porównaniu do szczepionki trójwalentnej, gdyż ma w swoim składzie dwa wirusy grypy typu B. Na uwagę zasługuje fakt, że od lipca b. r. szczepionki p/grypie objęte są 50-procentową refundacją apteczną dla osób po 65. roku życia (wymagana recepta od lekarza).

PPIS w Olecku podkreśla, że szczepienie przeciw grypie to najskuteczniejsza metoda zapobiegania grypie i jej groźnym powikłaniom. Pokłada nadzieję, że grypa przestanie być chorobą lekceważoną.

Opublikowano: 28 września 2018 12:08

Kategoria: Komunikaty

Załączniki:

pismo_przewodnie.jpg [172.31 KB]

Wyświetleń: 580

Gmina Świętajno

Realizacja: IDcom.pl