Bezpłatna tomografia komputerowa klatki piersiowej

 (link otworzy duże zdjęcie)

Złap oddech od chorób płuc

           

Rak płuc to obecnie najczęściej diagnozowany i zarazem jeden z najgroźniejszych nowotworów. Wszystko dlatego, że przez długi czas może rozwijać się nie dając żadnych charakterystycznych objawów, przez co wykrywa się go zwykle w zaawansowanym stadium. Są jednak sposoby na to, by go przechytrzyć! Skorzystać z nich będą mogli także mieszkańcy powiatu oleckiego. Statystyki zachorowalności na terenie powiatu są wysokie, dlatego już od 20 sierpnia rusza akcja bezpłatnych badań.

 

Nie czekaj!

 

Eksperci są zgodni – w większości przypadków raka płuc fundujemy sobie sami, bo jego główną przyczyną jest palenie papierosów. Zagrożeni są nie tylko czynni, ale i bierni palacze. Szacuje się, że każdego roku grono chorych na ten nowotwór powiększa się o kolejne 20 tys. osób. – Wiele z nich trafia do lekarza dopiero w zaawansowanym stadium. Dlaczego? Ponieważ pierwsze objawy takie jak przewlekły kaszel, chrypka czy ogólne osłabienie stosunkowo łatwo zbagatelizować albo zrzucić na karb innych dolegliwości. Znaczną część pacjentów do wizyty u lekarza skłania dopiero kłucie w klatce piersiowej. To niestety często świadczy o zaawansowanym stadium nowotworu, gdy na leczenie może być już za późno – podkreśla dr Anna Piktel z centrum diagnostycznego Affidea Olszyn. Nie oznacza to jednak, że jesteśmy bezbronni. Wręcz przeciwnie!

 

Skorzystaj z bezpłatnych badań

 

Mieszkańcy powiatu oleckiego mogą bezpłatnie wykonać tomografię komputerową w kierunku wykrywania raka płuc realizowaną w ramach „Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych”.

 

Z bezpłatnej tomografii komputerowej klatki piersiowej mogą skorzystać mieszkańcy powiatu oleckiego z terenu gmin: Kowale Oleckie, Świętajno i Wieliczki, a także osoby zamieszkujące wiejskie tereny gminy Olecko, które:

  • są w wieku 50-70 lat,
  • palą bądź paliły minimum jedną paczkę papierosów (bądź innych produktów tytoniowych) dziennie od co najmniej 20 lat.

 

Badania będą realizowane w centrach Affidea w Olsztynie (ul. Niepodległości 44 i ul. Żołnierska 18) od 20 sierpnia do 19 grudnia 2018 r. bądź do wyczerpania puli miejsc. Osoby chcące poddać się badaniu tomografii komputerowej klatki piersiowej, mogą już teraz się na nią zapisać telefonicznie pod numerem 22 44 11 106, od poniedziałku do piątku w godz. 07:00-20:00, a w sobotę i niedzielę w godz. 08:00-19:00. Organizator zapewnia bezpłatny transport na badania.

 

Bo najważniejsze jest zdrowie

 

Centra diagnostyczne w Olsztynie, w których wykonywane będą bezpłatne badania tomografii komputerowej płuc, należą do międzynarodowej sieci Affidea. Jej placówki działają w 16 europejskich krajach i zapewniają kompleksową diagnostykę obrazową oraz leczenie chorób onkologicznych radioterapią.

 

Szczegółowe informacje w załącznikach.

Opublikowano: 30 sierpnia 2018 14:24

Kategoria: Aktualności

Załączniki:

affidea_tk_pluc_prog_przesiewowy_olecko_ulotkadl_v03d.pdf [1.2 MB]

Wyświetleń: 345

Gmina Świętajno

Realizacja: IDcom-jst.pl