Zakończenie projektu "Wieś historii i opowieści"

 (link otworzy duże zdjęcie)

 zdj.jpg

W przeciągu sześciu miesięcy (od maja do końca października) zrealizowaliśmy projekt „Wieś historii i opowieści”, który uzyskał dofinansowanie ze środków w ramach programu „DZIAŁAJ LOKALNIE X” POLSKO-AMERYKAŃSKIEJ FUNDACJI WOLNOŚCI realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Ełckie Stowarzyszenie Aktywnych „STOPA”, ze środków PAFW, powiatu ełckiego, gminy Ełk, gminy Stare Juchy, gminy Prostki, gminy Kalinowo i firmy ALU MIX Firma Inwestycji Budowlanych.

W działaniu I udało nam się przeprowadzić dwie wycieczki rowerowe w poszukiwaniu historii . Pierwszą skierowaną do mieszkańców naszej wsi (wzięło w niej udział 25 osób w różnym wieku) zorganizowała Sylwia Więcko. Druga wycieczka skierowana była do osób spoza miejscowości – turystów i przyjaciół wsi (udział w niej wzięło 13 osób), którą zorganizowała Ewa Borzeńska.

Pierwsze działanie polegało również na zebraniu, opracowaniu, nagraniu i opublikowaniu w sieci naszych dziewięciu opowieści. To zadanie pilotowała Ewa Borzeńska. Marta Kapturczak opracowała dużą mapę rozmieszczenia kodów QR, która znajduje się w świetlicy wewnątrz i na zewnątrz. Mariusz Wyrzykowski profesjonalnie  nagrał i opracował dźwiękowo opowieści z Wronek. Karol Paszkowski wygenerował dla tych opowieści kody QR, a Zbigniew Burba wydrukował (wcześniej opracowując graficznie) te kody. Leśniczy Henryk Seredziński podarował dziewięć dębowych kołków. Jarosław Dłużniewski wkopał je w terenie w dziewięciu miejscach. Następnie Janusz Borzeński przymocował do nich  tabliczki z kodami QR. Będąc przy takiej tabliczce skanujemy komórką (smartfonem) kod QR i możemy odsłuchać konkretną opowieść dotyczącą danego miejsca.  

Ewa Borzeńska spisała również powyższe opowieści w postaci mini przewodnika w formacie A4.

Działanie II - Zdjęcia z życia Wsi wykonywały: Sylwia Więcko, Barbara Kapturczak, Ewa Borzeńska. Barbara Kapturczak zakupiła anatyramy i dała do wywołania zdjęcia, tworząc następnie z nich wystawę.

Działanie III związane było z wydarzeniami wiejskimi: sianokosami, żniwami i wykopkami. Zamiast wyprawy do Połomu wozem za ciągnikiem (deszczowa pogoda) zorganizowaliśmy sobie grzybobranie. Przy okazji zwiedziliśmy okoliczne lasy. Państwo Witkowscy zadbali o to, aby nam się wygodnie siedziało na wozie. Humory wszystkim dopisywały pomimo złego okresu na grzyby.

Na podsumowanie prac polowych odbyła się biesiada pod chmurką przy jednym stole, w centrum wsi, przy którym „zasiedli” zarówno seniorzy, dzieci, młodzież jak i osoby w średnim wieku. Była to również okazja do zaprezentowania kuchni dawnej oraz nowoczesnej przez naszych mieszkańców. Oprócz dań przygotowanych na drugich warsztatach „Od kuchni” panie: Ela Antoszewicz, Marysia Borawska, Zosia Skowycz, Ewa Borzeńska, Iza Brynda, Basia Kapturczak, Ela Rudnik, Beata Seredzińska, Wanda Szmurło, Bożena Witkowska i Sylwia Więcko przygotowały wiele innych smakołyków. Wśród nich znalazły się: bigos, kartacze, domowe chlebki, smalec, sos grzybowy, krokiety, zupa z dyni, sałatka, różne ciasta m.in. strucla owocowa, sernik, szarlotka, kruszanka lubelska. Wyżej wymienione panie czuwały też nad całością imprezy (wystrój, jedzenie, naczynia). Biesiada była udana, ale miejsca i jedzenia było jeszcze na co najmniej 50 osób.

Zebraliśmy również dokumentację zdjęciową z sianokosów, żniw i wykopek na wystawę i dla potomnych.

Działanie IV. Polegało na przeprowadzeniu trzech warsztatów: „Wieś od kuchni – historycznie i nowocześnie”. Nad wykonaniem tego działania czuwała Elżbieta Antoszewicz. W pierwszych warsztatach potrawą nowoczesną była pizza, a tradycyjną naleśniki z różnorodnym nadzieniem. W czasie drugich warsztatów  potrawą nowoczesną były hamburgery z grilla, a tradycyjną była babka ziemniaczana. Potrawą nowoczesną w czasie trzecich warsztatów była sałatka gyros z kurczakiem, a tradycyjną zrazy zawijane ze schabu. Wszystkie warsztaty kończyły się degustacją. Na wszystkich były i dzieci, i młodzież, i seniorki i kobiety w wieku średnim. Zawsze towarzyszył nam jeden „rodzynek” Tadeusz Witkowski.

W projekcie udało nam się zakupić kuchenkę elektryczną do kuchni, co umożliwiło prowadzenie warsztatów i przygotowanie biesiady.

 

We wsi dzieje się jeszcze więcej dobrych rzeczy. Pan Tadeusz Witkowski wiele godzin przepracował społecznie przy naszej świetlicy, żebyśmy mieli (jak na 21 wiek przystało) wodę i kanalizację, a co za tym idzie łazienkę i kuchnię.

                                                                       Koordynator- Barbara Kapturczak

Opublikowano: 30 października 2017 08:02

Kategoria: Aktualności

Zdjęcia:

projekt pt. “Wieś historii i opowieści”

Wyświetleń: 655

Gmina Świętajno

Realizacja: IDcom-jst.pl